اولین جشنواره مد و لباس در شهر میراث جهانی یزد

درباره جشنواره

یکی از نیاز های اصلی واساسی بشر در کشور های درحال توسعه توجه و اهمیت طراحی ومد در دنیای پارچه و لباس می باشد.زیرا که توجه به این امر نه تنها منجر به رشد صنعت می شد بلکه باعث ایجاد حس آرامش و ارتقاء سطح سلیقه در این جوامع می شود. 

ورکشاپ حاضر با هدف ارتقاع دانش زیبایی شناسی طراحی لباس مجالس بانوان و طراحی لباس عروس توسط اساتید و مختصصین این حوزه می باشد.

به دلیل پایین بودن سطح کیفی لباس ویژه بانوان در سطح مجالس مهمانی و خاص و همچنین تقاضای بیشتر نسبت به گذشته باعث شده که متقاضیان این صنعت مهم فرهنگی از استان‌ها و حتی کشورهای همجوار تامین نیاز کنند که در این راستا علاوه بر حمایت نکردن از طراحان و تولید ‌کنندگان بومی باعث نفوذ فرهنگ غیر بومی در استان می شود که در بسیاری از موارد می‌تواند تاثیرات منفی بر جامعه گذاشته و ما را از رسیدن به خودکفایی و طراحی لباس های اصیل و ملی و حتی مذهبی باز دارد .

 بر این اساس تلاش بر این شد تا با برپایی جشنواره ایی با رویکردهای آموزشی بتوان طراحان و تولید کنندگان استان را تشویق  به رقابتی سالم و سازنده ترغیب کنیم که در مجموع بتوان به اهداف زیر دست پیدا کنیم :

  1.  آموزش طراحان و تولید کنندگان پوشاک با به کارگیری اساتید مجرب کشوری
  2. رونق تولید استان و کشور
  3. برقراری تعاملات فرهنگی بین استان ‌ها و اقوام مختلف ایرانی 
  4. بومی ‌سازی صنعت پوشاک در راستای رونق تولید و ترویج فرهنگ ناب ایران اسلامی
  5. به کارگیری نظرات متخصصین بخش صنعت پارچه و پوشاک و طراحان داخلی در امر طراحی لباس های بومی ایرانی و اسلامی و استفاده از نظرات کارشناسان مذهبی در این راستا
  6. معرفی پارچه های سنتی اصیل یزد به دیگر استان‌ها و در پی آن رونق تولید مجدد پارچه های مرغوب اما منسوخ شده یزد که در قرون گذشته نه تنها افتخار یزد بلکه افتخاری جهانی داشته
  7. بوم گردی و معرفی مراکز توریستی یزد به شرکت کننده کشوری حاضر در جشنواره و ارتقاء سطح گردشگری استان 
  8. رشد و توسعه مشاغل خانگی