فراخوان بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان یزد منتشر شد

  
فراخوان بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان یزد منتشر شد
فراخوان بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان یزد برای شرکت علاقه مندان در این جشنواره منتشر شد.

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد با همکاری اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کل ورزش و جوانان استان، سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد و انجمن هنرهای نمایشی استان، بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان یزد را در راستای پشتیبانی از تولید و اجرای عمومی آثار نمایشی در آذرماه سال ۱۳۹۹ برگزار می کند.

در متن کامل این فراخوان آمده است:

فراخوان بیست و نهمین جشنواره ی تئاتر استان یزد

آذر ۱۳۹۹

اهداف جشنواره :

*رشد و توسعه فعالیتهای اجتماعی و آگاهی بخشی با تکیه بر هنر نمایش به ویژه در زمینه مشکلات مربوط به خانواده

رشد و توسعه تئاتر با توجه به بومی سازی ظرفیت های فرهنگی،منطقه ای و جغرافیایی

*تأکید بر جایگاه کتاب به عنوان مهمترین محور خردورزی و دانایی و نقش آن در ایجاد شهروند آگاه به وسیله زبان نمایش

*تأکید و تمرکز بر اجراهای عمومی و گسترش دایره مخاطبان آثار نمایشی

ساماندهی بیشتر فعالیت های مختلف نمایشی و رصد تولیدات و اجراهای عمومی گروه های ثبت شده تئاتر به همراه هویت بخشی به آنها

استفاده از بسترهای فرهنگی،هنری،اجتماعی،تاریخی، ادبی، اقتصادی، سیاسی، آداب و رسوم و سنت های استان

 

 محورهای مورد تأکید جشنواره:

انتخاب موضوع و مضامین آزاد است ولی آثار با موضوعات ذیل در اولویت انتخاب  قرار خواهند گرفت:

موضوعات مرتبط با شعار سال ۱۳۹۹ ( جهش تولید )

موضوعات مرتبط با مسأله امید اجتماعی و افزایش نشاط ، ارتقاء و تحکیم نهاد خانواده ، همگرایی ملی

موضوعات مرتبط با مسأله جهانی بیماری کووید ۱۹

آگاهی بخشی درباره آسیبهای اجتماعی ، موضوعات شهروندی و معضلات شهری و نقش تولیدات هنری در کاهش آن

گسترش فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی

گسترش فرهنگ صلح و دوستی و احترام متقابل بین ملت ها

 

بخش رقابتی :

این بخش تنها به آثار ایرانی با اولویت متون نویسندگان بومی اختصاص خواهد داشت، گفتنی است در جشنواره امسال محدودیتی برای ارائه متون اقتباسی در نظر گرفته نشده است اما متون اقتباسی منوط به ذکر دقیق مشخصات صاحب اصلی اثر، نوع اقتباس و با اخذ مجوز از نویسنده یا ناشر و مترجم به صورتی که حقوق معنوی و مادی صاحب اثر حفظ شود می توانند در این بخش حضور داشته باشند.

کلیه آثار نمایشی که در حد فاصل زمانی پس از اتمام جشنواره استانی سال ۹۸ تا شروع جشنواره استانی ۹۹ حداقل پنج شب اجرای عمومی داشته باشند می توانند متقاضی حضور در این بخش باشند. بدیهی است گروههایی که آثار نمایشی خود را به اجرای عمومی نرسانده باشند نمی توانند در جشنواره حضور پیدا کنند.تنها ملاک تأیید اجرای عمومی آثار نمایشی جهت شرکت در جشنواره تئاتر استانی و نیز حضور در بخش های تئاتر فجر، درج اطلاعات و مشخصات کامل آثار نمایشی در زمان مقرر و در درگاه جامع سایت ایران تئاتر(پورتال استانی) با ذکر تاریخ اجرای عمومی آن اثر می باشد.

به منظور کاستن از موانع، کاهش هزینه ها و همچنین ایجاد فرصت برای گروههای جوان که نخستین آثار خود را اجرا کرده اند؛ مرحله بازخوانی و انتخاب متون نمایشی ضرورتی ندارد و همه آثار اجرا شده که متقاضی شرکت در جشنواره باشند بدون هیچ پیش شرط و با رعایت ضوابط این فراخوان تنها در مرحله انتخاب آثار بررسی می شوند.

ارائه و تحویل مجوز کتبی نویسنده یا ناشر و مترجم برای شرکت در جشنواره به هنگام درخواست مجوز اجرای عمومی و ارائه تقاضانامه شرکت در جشنواره (فرم شماره ۱) از سوی کارگردان و گروه متقاضی الزامی است.

به هرگروه نمایشی راه یافته به بخش اصلی جشنواره، طبق پارامترهای مندرج در فراخوان و مطابق نظر و برآورد هیأت بازبینی و یا کارشناسان تئاتر، کمک هزینه تولید، برای آثار صحنه ای تا سقف مبلغ ۴۰ میلیون ریال پرداخت خواهد شد.

به اثر یا آثار برگزیده جشنواره که بتوانند به جشنواره بین المللی تئاتر فجر راه یابند، افزون بر کمک هزینه مرحلهاستانی، مبلغ ۶۰ میلیون ریال نیز به عنوان کمک هزینه حضور در جشنواره سراسری تئاتر فجر، از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت می شود.

چنانچه در هر مرحله از انتخاب آثار، مغایرتی با بندهای مذکور اثبات گردد، دبیرخانه جشنواره گروه نمایشی را از حضور در جشنواره های استانی و فجر باز خواهد داشت.

نکته:

هر کارگردان مختار است با یک اثر نمایشی و با انتخاب یکی از روش های زیر، متقاضی حضور در جشنواره بین المللی تئاتر فجر باشد:

الف) از طریق جشنواره استانی، حضور در فرایند انتخاب نهایی برگزیدگان جشنواره های استانی و انتخاب برای چشنواره بین المللی تئاتر فجر

ب) تقاضای مستقیم برای حضور در یکی از بخش های مختلف صحنه ای جشنواره بین المللی تئاتر فجر با توجه به ضوابط فراخوان سی و نهمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر

 

عناصر مهم در ارزیابی و انتخاب آثار نمایشی :

·        اصول ، قواعد و ساختار شناخته شده در حوزه ی سبک ها و شیوه های متفاوت اجرایی

·        خلاقیت ، نوآوری در تولید و اجرای اثر نمایشی و اهمیت مخاطب

·         محتوا و مضمون اثر نمایشی به تناسب اقلیم فرهنگی ، جغرافیایی ، باورها و آیین های منطقه

·        توجه به ادبیات کهن و معاصر ایران و جهان

ایجاد فرصت و حمایت و تشویق از استعدادهای جوان و خلاق و توجه به هنرمندان پیشکسوت

 

شرایط حضور در جشنواره :

بازبینی فیلم تئاتر :

گروههای نمایشی که در حین اجراهای عمومی خود اقدام به ضبط اثر خود با صدای واضح و با کیفیت تصویری مناسب کرده اند می بایست فیلم آن را به دبیرخانه جشنواره تئاتر استان تحویل نمایند.

بازبینی حین اجرای تئاتر :

گروههای نمایشی که در حین اجرای عمومی خود با درخواست از دبیرخانه جشنواره متقاضی بازبینی زنده آثار خود توسط هیأت انتخاب می شوند.

 

کلیه متقاضیان شرکت در جشنواره می بایست نسبت به تکمیل و ارسال تقاضانامه شرکت در جشنواره تا موعد مقرر اقدام نمایند (متقاضیان می توانند فرم تقاضای شرکت در جشنواره را از سایت انجمن هنرهای نمایشی یزد دریافت نمایند).کارگردانان محترم در هنگام تنظیم و ارائه فرم مذکور دقت لازم را بعمل آورند چراکه این فرم ها ملاک برنامه ریزی و دعوت از گروه های برگزیده خواهد بود.تغییر در نام نمایش یا بازیگران و عوامل، پس از اتمام جشنواره تئاتر استانی می بایست با مکاتبه رسمی دبیرخانه با اداره کل هنرهای نمایشی صورت پذیرد.

بر اساس شیوه نامه برگزاری جشنواره تئاتر استان های کشور در سال ۱۳۹۹ هیأت داوران می توانند حداکثر دو اثر را به عنوان آثار برگزیده استان ها برای معرفی به جشنواره تئاتر فجر انتخاب کنند اما در استان هایی که شمار آثار حاضر در بخش رقابتی کمتر از ۶ اثر باشند، تنها یک اثر معرفی خواهند شد و از آنجایی که ملاک اصلی انتخاب و معرفی به جشنواره تئاتر فجر، دارا بودن کیفیت مقبول است در صورت عدم احراز این شرایط توسط گروه های شرکت کننده، هیأت داوران می تواند گزینه ای برای انتخاب نداشته باشد.

 

 گاه شمار جشنواره:

آخرین مهلت تکمیل فرم درخواست شرکت در جشنواره : ۳۱ مرداد ۹۸

آخرین مهلت اجرای عموم آثار متقاضی تا بیست روز قبل از شروع جشنواره

بازبینی نمایش های متقاضی شرکت در جشنواره در محدوده زمانی ۲۴ لغایت ۲۷ آبان ماه ۹۹ انجام خواهد شد.

نتایج بازبینی و ارزیابی در تاریخ اول آذر اعلام خواهد شد.

زمان برگزاری جشنواره از ۴ الی ۸ آذر ماه ۹۹ به مدت ۵ روز خواهد بود.

نکته :

با توجه به شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا و در صورت غیر عادی شناخته شدن وضعیت استان با توجه به نظر ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونا هرگونه تصمیم گیری در مورد اجرای عموم و بازبینی آثار متقاضی یا برگزاری جشنواره منوط به اعلام شرایط از سوی آن ستاد خواهد بود. بدیهی است برگزاری جشنواره تئاتر فجر نیز از همین رویه پیروی می کند.

 

 مدارک عمومی مورد نیاز :

فرم تکمیل شده تقاضای حضور در جشنواره (فرم شماره ۱)

مجوز کتبی نویسنده

یک حلقه لوح فشرده شامل عکس کارگردان، نویسنده و پژوهشگر

چکیده سوابق هنری کارگردان، نویسنده و پژوهشگر